Slovenskí vojaci sa podieľali na humanitárnej pomoci v Bosne

Na základe požiadavky regionálnej organizácie Červeného kríža v bosnianskom meste Foča  v stredu 3. decembra doručili pre tento región materiálnu humanitárnu pomoc zo Slovenska. 
Oblečenie a obuv pre deti a dospelých či hygienické potreby  sa  podarilo doručiť na miesto určenia vďaka spolupráci slovenských rezortov obrany, vnútra a zahraničných vecí, ako aj slovenských vojakov v operácii  operácie ALTHEA. Koordináciu zabezpečovalo Ústredie ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách a Ozbrojených zboroch SR, dopravu uhradila Evanjelická diakonia. Pri odovzdaní pomoci v hodnote viac ako 17-tisíc eur bol prítomný veľvyslanec SR v Bosne a Hercegovine Ján Pšenica, náčelník obščiny (primátor mesta a priľahlých obcí)  Foče Radislav Mašič, plukovník Marián Kurilla z Generálneho štábu OS SR a veliteľ 36- členného slovenského vojenského kontingentu v operácii ALTHEA podplukovník Ladislav Kisel.  
V municipalite (kraji) Foča žije približne 34-tisíc obyvateľov, asi85 percent má  bosniansko-srbský pôvod a 14 % sú bosnianski moslimovia. „Bezpečnostná situácia je tu stabilizovaná, aj keď krehká, pričom napätie spôsobuje predovšetkým ťaživá ekonomická situácia tunajších obyvateľov,“ uviedol veliteľ 8 – člennej slovenskej vojenskej styčnej a pozorovacej jednotky (LOT-house) vo Foči major Radko Škára. Predsedníčka regionálnej organizácie Červeného kríža Snežana Kováčová dodala, že trpia najmä starší ľudia a rodiny s deťmi v horských dedinách, ktoré nie sú spojené verejnou dopravou. Jediným zdrojom obživy sú malé neúrodné políčka a zopár domácich zvierat. „Aj preto potrebnú humanitárnu pomoc, za ktorú Slovákom úprimne ďakujem, distribuujeme cez naše pobočky Červeného kríža tým čo ju najviac potrebujú a tiež do odľahlých osád v našom regióne.“ Možno dodať, že región Foče trpí približne 47-percentnou nezamestnanosťou a priemerná mzda je po prepočte 313 eur.
„Toto je pre nás už štvrtá humanitárne zásielka zo Slovenska. Zároveň úprimne ďakujem slovenským vojakom za spoluprácu a pomoc pri májových záplavách. Je od nich veľmi ľudské, že sa nám usilujú  pomôcť vždy, keď im to ich možnosti a predpisy dovolia,“ dodala Snežana Kováčová. „Naša krajina prechádza ťažkým obdobím, ľudom sa nežije dobre, no máme nádej  lebo máme mier a dobrých priateľov, medzi ktorých patria aj Slováci,“ povedal primátor Foče Radislav Mašič. Za výbornú reprezentáciu našej krajiny sa slovenským vojakom poďakoval aj veľvyslanec Ján Pšenica.

Autor: Pavol Vitko, Foto: Pavol Vitko - Dátum: 04.12.2014
Hodnotenie:
Čítanosť: 395


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu