Spomienka na tragédiu v Čiernom Potoku

    Pri príležitosti 73. výročia / 4.november 1944 / zavlečenia 14 obyvateľov obce Čierny Potok a priľahlých osád nyllassiovskými fašistami do koncentračného tábora Dachau, usporiadala Základná organizácia SZPB arm.gen.L.Svobodu v Čiernom Potoku v spolupráci s Obecným úradom pietne spomienkové zhromaždenie  občanov a hostí s položením vencov k pamätníku týchto obetí.

Za zvukov smútočného pochodu položili vence k pamätníku spomínaných obetí zástupca Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike plukovník Alexandej Nikolajevič Vinogradov, ďalej účastník udalostí z novembra 1944 Štefan Kapec s Kalinova spolu s dcérou a vnukom, plk.v.v. Ladislav Sládek- vojak Červenej armády, ktorý sa v rámci 2. ukrajinského frontu zúčastnil oslobodzovacích bojov Maďarska a juhu Slovenska, poslanec NR SR Michal Bagačka spolu s primátorom Tisovca Petrom Mináčom a pani Stanislavou Zvarovou, ktorá obohatila pietny akt v klenovskom kroji a zaspievaním baladickej piesne obetiam vojny za doprovodu heligonky v rukách Rudolfa Václavíka z Lučenca.
Po hymne pri pamätníku obetiam fašizmu zamyslením nad slovami z Písma svätého a krátkymi modlitbami sa k účastníkom pietneho aktu prihovoril plukovník Marian Bodolló, generálny duchovný Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách a ozbrojených zborov SR.

Predseda ZO SZPB v Čiernom Potoku v svojom príhovore pri pamätníku obetiam fašizmu zdôraznil, že vojna sama je zločinom, tragédiou a žiaľ sprievodným javom našej civilizácie. Nezabudol tiež opomenúť 5OO. výročie Reformácie a 200. výročie narodenia J.M.Hurbana.
Na záver príhovorov odovzdal predseda ZO SZPB Č.Potoku Jozef Pupala členské preukazy trom novým členom SZPB.

* Z dôvodu konania volieb do VÚC dňa 4.11.2017 bol termín spomienkovej udalosti presunutý na október. 

Autor: Jozef Pupala, Foto: Jozef Pupala - Dátum: 21.10.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 348


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu